W piątek 15 stycznia 2016 r. około 10:00 inowrocławscy strażacy otrzymali zawiadomienie o zatruciu tlenkiem węgla małego mieszkańca Pakości. Chłopiec został hospitalizowany w inowrocławskim szpitalu.
Ponieważ zdarzeniu nie towarzyszył pożar ani inne miejscowe zagrożenie, zawiadomienie to natychmiast przekazano Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Inowrocławiu. Jednocześnie właściciel obiektu, ustalony przez służbę kontrolno-rozpoznawczą inowrocławskiej Komendy Powiatowej PSP, został wezwany do natychmiastowego przeprowadzenia przeglądu kominiarskiego w celu oceny prawidłowości funkcjonowania wentylacji nawiewnej w lokalu mieszkalnym, w którym doszło do zatrucia "czadem".
Inspektor PINB przy udziale strażaka z pionu kontrolno-rozpoznawczego, niezwłocznie podjął działania kontrolno-nadzorcze w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w Pakości, w którym doszło do tego zatrucia. Wezwany przez właściciela budynku kominiarz potwierdził brak dostatecznej ilości powietrza niezbędnego do prawidłowej pracy (pełnego spalania paliwa) dwóch urządzeń grzewczych w tym mieszkaniu. Właściciel natychmiast podjął działania w celu zapewnienia prawidłowej wentylacji nawiewnej. Jednocześnie do czasu zapewnienia prawidłowej wentylacji nawiewnej wydany został zakaz użytkowania tych urządzeń grzewczych. Dalsze działania w tej sprawie prowadzi PINB w Inowrocławiu.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu po raz kolejny apeluje do wszystkich użytkowników urządzeń grzewczych. Zawsze musi być zapewniony prawidłowy, nieograniczony napływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym pracuje (spala paliwo) kocioł z otwartą komorą spalania (korzystającą z powietrza w danym pomieszczeniu) – piec centralnego ogrzewania, przepływowy gazowy ogrzewacz wody, piec kaflowy, grzejnik gazowy promiennikowy, itp. Wentylacja nawiewna – nawiew powietrza do pomieszczenia, nigdy nie może być zamykana podczas pracy tych urządzeń (podczas spalania w nich paliwa).
Zachęcamy także do wyposażenia lokali, w których pracują urządzenia spalające jakiekolwiek paliwo, w czujniki tlenku węgla. Są to urządzenia o stosunkowo niskiej cenie, jednak niezwykle skutecznie alarmujące o wykryciu tlenku węgla.
W razie jakiegokolwiek zagrożenia natychmiast wyłącz urządzenie, wyprowadź ludzi z pomieszczenia (mieszkania), otwórz okna, dzwoń natychmiast pod numer alarmowy 112, albo 998.
Więcej informacji o zagrożeniu tlenkiem węgla – CZADEM w zakładce Profilaktyka i porady, a także pod adresem: www.kujawy.psp.gov.pl ; www.straz.gov.pl .
Opracowanie: st. kpt. Artur Kiestrzyn kierownik sekcji kontrolno-rozpoznawczej, oficer prasowy KP PSP w Inowrocławiu.